Cyklus přednášek Z klementinských pokladů III. začíná přednáškou Pavla Štěpánka Jezuita Ignaz Tirsch, misionář, architekt a umělec v mexické Dolní Kalifornii.
V Klementinu se dochovalo vzácné album kreseb, zachycujících výsledky práce misionáře české provincie jezuity Ignáce Tirsche v odlehlé oblasti Mexika. Jeho Codex Pictoricus Mexicanus (NK Praha XVI B 18) nabízí pohledy na místa působnosti misionářů plnících své poslání, i na nově vybudovaná indiánská městečka a kostely. Tirsch zaznamenával vzhled krajiny, flory a fauny i obyvatel mexické Dolní Kalifornie asi v 60. letech 18. století, kdy mu byla tato oblast svěřena jako misijní. Předtím byla málo prozkoumaná a považovala se za ostrov. Codex vešel do povědomí díky pozornosti historika Zdeňka Kalisty, jenž využil uvolnění Pražského jara 1968. Do kalendáře na rok 1970 vybral a komentoval reprodukce. V celku má Tirschův soubor velkou historickou a přírodovědeckou hodnotu; svědčí také o středoevropském pohledu na barokní Mexiko. Jak si této památky váží Mexičané, ukazuje faksimile vydané v r. 2015.
Pořadatel: Oddělení rukopisů a starých tisků NK ČR
Kdy: každé druhé úterý v měsíci od 17 hodin, tentokrát tedy 11. 10.
Kde: zasedací sále v 1. patře Klementina
Na přednášku Pavla Štěpánka navazuje 19. října výstava Tirsch a ti druzí… Čeští jezuité v Mexiku, která bude k shlédnutí v Galerii Klementinum (Výstavní sál, vstup od Mariánského náměstí, vchod B2) do 23. listopadu.
Výstava ke stému výročí česko-mexických diplomatických vztahů představuje české jezuitské misie do Mexika v průběhu 17. a 18. století; hlavním exponátem je výpravný rukopis Codex pictoricus Mexicanus vytvořený českým jezuitským misionářem Ignácem Tirschem.