K 245. výročí ustavení c. k. Universitní knihovny, dnešní Národní knihovny ČR, vznikla multimediální virtuální výstava Srdce knihovny: Bibliotheca nationalis, která představí jádro historického fondu, včetně sbírky Bibliotheca nationalis, jež byla ve své době ukázkou české literární produkce.
Rok 1777 byl pro české knihovnictví významným milníkem, protože 6. února tohoto roku vydala Marie Terezie dekret, kterým ustavila c. k. Universitní knihovnu se sídlem v Klementinu. Ta se tak stala první veřejnou knihovnou u nás.
Virtuální výstava Srdce knihovny: Bibliotheca nationalis nás provede třemi kapitolami:
- v první kapitole se autorky výstavy zaměřily na okolnosti vzniku knihovny, která souvisí s osvícenstvím, na vznik fondu Bibliotheca nationalis a na postavu jejího zakladatele Karla Rafaela Ungara
- druhá kapitola je uvozena zmiňovanou animací, zaměřuje se na jednotlivé prvky ve starých tiscích a rukopisech a je doprovázena bohatým autentickým obrazovým materiálem.
- závěrečná třetí kapitola představí významné vlastníky knih.
Vstup na virtuální výstavu – zde.
Historickými fondy a vlastníky knih se zabývá i panelová výstava V nejhlubší úctě ve Výstavní chodbě Klementina v přízemí (vchod A), která je věnována knižním dedikacím, tedy osobním věnováním vepsaným do samotných literárních děl. Výstava je přístupná do 2. 4. 2022, od pondělí do soboty od 9,00-19,00 hodin.
Z knižních dedikací lze vyčíst nejen to, kdo a od koho publikaci dostal, ale i kdy, kde a za jakých okolností k darování došlo. Návštěvníci tak uvidí, jak vypadala dedikace Tadeáše Hájka z Hájku, osobního lékaře Rudolfa II., Marka Twaina nebo třeba Edvarda Muncha. Dozví se také, jaké knihy byly věnovány princeznám, koho obdaroval vynálezce dieselova motoru nebo vědec Joachim Barrande. Majitele knih lze vyhledávat v online databázi Provenio, která si klade za cíl zmapovat a virtuálně rekonstruovat historické i moderní knižní sbírky.
Obě expozice – Srdce knihovny: Bibliotheca nationalis a V nejhlubší úctě jsou jedním z výsledků projektu NAKI II „Virtuální rekonstrukce rozptýlených provenienčně bohemikálních knižních celků v tuzemských i zahraničních knihovnách“, na kterém Národní knihovna spolupracuje s Národním památkovým ústavem a Knihovnou Národního muzea. Výzkum je zaměřen na průzkum, evidenci a identifikaci knižních proveniencí, dějiny čtenářství a knižní kulturu obecně.