Jak vypadal tisk not v 19. století v Praze? Jaké techniky se používaly a které hudebniny se v té době těšily největší oblibě? Odpovědi na tyto otázky poskytne výstava s názvem …papír a olovo… .
Nová výstava představí dokumenty ze sbírky Hudebního oddělení Národní knihovny ČR, konkrétně hudebniny, které byly vydány tiskem v Praze v průběhu 19. století. Nototisk má oproti běžnému tisku řadu zajímavých specifik, přesto mu byla věnována menší pozornost, než tisku běžnému. Díky novým výrobním postupům a vylepšením, k nimž v 19. století došlo, patří toto období, co se tisku hudebnin týče, k nejzajímavějšímu a nejdynamičtějšímu v celé historii.
V prostorách Galerie Klementinum se od 24. června do 31. července můžete seznámit s pražským hudebním životem té doby i s významnými hudebními nakladateli. Zjistit, jaké hudebniny byly v 19. století oblíbené, jaké techniky nototisku se používaly i jaké peripetie tisk hudebnin provázely. Odhalí též, co znamená název výstavy, odkazující na výrok významného skladatele Václava Jana Tomáška. K vidění budou hudební tisky skladeb významných i méně známých skladatelů, vytvořené všemi tehdy užívanými technikami tisku, často doplněné velmi působivou výtvarnou výzdobou.
Výstavu připravilo Hudební oddělení NK ČR u příležitosti konání mezinárodního kongresu IAML (The International Association of Music Libraries, Archives and Documentation Centres), který proběhne ve dnech 24. – 29. 7. 2022 v Národní knihovně ČR a v Městské knihovně v Praze.
Kde: Galerie Klementinum – Výstavní sál (vstup od Mariánského náměstí, vchod B2, Praha 1)
Kdy: 24. 6. – 31. 7. 2022, út – ne 10.00 – 18.00 hod.
Vstup zdarma