První novoroční přednáška z cyklu Z klementinských pokladů se jmenuje Obecní knihovna Starého Města pražského v 15. století a prosloví ji historik a archivář Michal Dragoun. Přednáška bude živě přenášena (FB Národní knihovny) a a později bude ke shlédnutí ve videozáznamu.
Kdy: v úterý 10. ledna 2023 od 17 hodin
Kde: Klementinum, zasedací sál, 1. patro (vchod A)
Pořadatel: Oddělení rukopisů a starých tisků Národní knihovny ČR
Na přednášku naváže exponát měsíce.
Anotace přednášky: Pokud jde o rozsah a počet knihoven, nemělo pražské souměstí během středověku v Českém království konkurenci. Kromě knihoven církevních institucí a univerzitních kolejí je známo, že na Starém Městě ve 30. letech 15. století existovala obecní knihovna, které část svých rukopisů v roce 1433 odkázal významný měšťan Šimon od Bílého lva. Analýzou provenienčních znaků dochovaných rukopisů Národní knihovny se podařilo jednak rozšířit seznam rukopisů, které v 15. století do staroměstské obecní knihovny patřily, jednak byli v některých případech identifikováni i jejich dřívější vlastníci. Šlo o knihovny klášterů v Praze nebo blízkém okolí (benediktinů v Břevnově a dominikánů na Starém Městě) a také o knihovny univerzitních kolejí, vypleněné v roce 1422. Osudy některých kodexů tak dokládají, že se staroměstští měšťané v rámci možností snažili uchovat dostupné části knižních celků, rozchvácených v počáteční fázi husitských válek.
Na konci minulého roku Národní knihovna vydala knihu Michala Dragouna Středověká knihovna Starého Města pražského, která pojednává o rukopisech nacházejících se původně v knihovně Starého Městě pražského, mnohdy zajímavého původu (klášter benediktinů na Břevnově, klášter dominikánů na Starém Městě atd.). Publikace přináší řadu nových objevů a komplexní zpracování každého identifikovaného rukopisu.